Měl by český zaměstnavatel zaměstnávat ženy starší 50ti let?

Pro některé čistě řečnická otázka, na kterou netřeba hledat odpověď. Kdokoli, kdo je trošku obeznámen s fungováním trhu práce v České republice, ví, že ženy věkové skupiny 50 + patří mezi nejohroženější skupiny na trhu práce. Při hledání práce jsou v drtivé většině případů vystaveny diskriminaci na základě věku, často se potýkají s dlouhodobou nezaměstnaností. 

V očích zaměstnavatelů jsou vnímány jako ty méně flexibilní, hůře počítačově gramotné, neznalé cizích jazyků, méně kreativní, neochotné profesně se vzdělávat, učit se novým postupům, s nižší fyzickou zdatností a výkonností. A to jsou pouze některé příklady z mnoha stereotypů běžně spojovaných se zaměstnankyněmi staršího věku v českém prostředí.

Medvědí službu nám v pohledu na starší zaměstnankyně, či obecně starší zaměstnané bohužel prokazují i naše média. Jejich pohled je dost schematický, v souvislosti se staršími pracujícími se hovoří zejména o nemocnosti a odchodech do předčasných či invalidních důchodů. Tolik potřebné vzory aktivních starších zaměstnaných jsou sporadické, známé díky médiím spíše z uměleckého světa či akademického prostředí.

Proč neupozorňovat na to, že starší zaměstnankyně mají pro zaměstnavatele také řadu výhod? Jsou psychicky vyzrálé, názorově stabilní, spolehlivé, zodpovědné, s vysokou loajalitou vůči zaměstnavateli, dlouholetou praxí a schopností řešit problémy díky svým zkušenostem. Ještě váháte, zda takovou pracovnici zaměstnat, když zrovna jako zaměstnavatel neusilujete o ocenění v soutěži společenské odpovědnosti firem?

Dnes je již vědecky prokázáno a prakticky ověřeno, že homogenní týmy složené z mužů třicátníků, případně čtyřicátníků nejsou těmi nejlepšími. Diverzifikované pracovní týmy složené z pracujících věkově a vzdělanostně odlišných, mužů a žen, jsou pro zaměstnavatele výhodnější, jelikož jsou výkonnější.  Proč to tedy u nás stále děláme naopak?

Pokud pořád ještě nejste jako zaměstnavatel přesvědčen o tom, že má smysl zaměstnat starší ženu, tak se podívejte na projekce demografického vývoje v ČR. Při letmém pohledu pochopíte, že za pár let bude vzhledem k výraznému stárnutí české populace nutností zaměstnávat starší pracující. Buďte tedy mezi prvními v ČR, kdo se seriózně zabývá řízením lidí podle věku, neboli age managementem. Zaměstnávejte starší ženy! Získáte tak konkurenční výhodu oproti ostatním! 

Kateřina Hodická, Genderové informační centrum NORA

 ZPĚT

A 2015-16

Dagmar Bodečková Na stromě

Oblíbené odkazy

logo SCWF

Vytvoření webu podpořil

Nadační fond Slovak-Czech Women's Fund